Orajärveläinen Sakari Tepsa asuu kodissaan jonka omistaja vaihtui : ”Pitää pikkuhiljaa luopua – ei elämästä ko omaisuuesta”
Suomen pohjoisin sisustussuunnittelutoimisto on Alea Interior – ”Sisustussuunnittelu on yhdistelmä estetiikkaa ja käytännöllisyyttä”
Kaupunkivuosina metsällä käyminen tuntui Ari Ylitalosta vain tekohengitykseltä ‒ kotiseudulla tehdään oikeita asioita
Ronja muutti Muoniosta Enontekiön mummolaan – "Luova puoli huutaa, että sitä kanavaa pitäisi nyt saada auki"
Kemijärven ammattikalastaja Lauri Sillanpää voitti valtakunnallisen lähiruokapalkinnon – Järvikalakäristystä voi pian maistella Kemijärvellä
Pääteiden kunto kohenee Kemijärvellä, Pelkosenniemellä ja Savukoskella – Katso kaikki Lapin kesän tietyöt tästä
Riutulan pilkit keräsi kansan Muddusjärven jäälle - ”Nämähän on kunnan ykköskisat”, vakuutti kisaveteraani Sinikka Siivikko
Sodankylän romanit Teresa Palmroth ja Leif Flink eivät ole kohdanneet syrjintää: ”Minua katsotaan niinkuin ihmistä katsotaan”